logo 128x128

دانشجویانه

دانشجویانه

امتیاز من: صفر  قلم 
خانه » خوابگاه یا خانه دانشجویی؟

خوابگاه یا خانه دانشجویی؟

یکی بزرگترین معضلات برای دانشجوی شهرستانی انتخاب بین یکی از گزینه‌های زندگی در خوابگاه یا اجاره خانه دانشجویی است. معمولا دانشجویان دختر گزینه خوابگاه را انتخاب می‌کنند. اما در واقعیت معمولا خوابگاه‌ها محیطی شلوغ و آشفته هستند و عملکرد تحصیلی را بشدت کاهش می‌دهند.
   اگر انتخاب شما خوابگاه است، بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که ساعات بیشتری را بیرون باشید تا به مطالعات خود برسید. در واقع در محیط خوابگاه معمولا هر کاری اعم از بحث و گفتگو، تماشای فوتبال و فیلم و سریال، بازی و شادی، پخت و پز، شوخی و فضولی در کار یکدیگر و هر چیزی که فکرش را بکنید، انجام می‌شود به جز مطالعه و تحصیل! در واقع یکی از آسیب‌های جدی خوابگاه‌ها همین است.
   البته خانه دانشجویی هم گزینه کاملا بی‌دردسری نیست. در خوابگاه برای نظافت و بسیاری از امور متصدی وجود دارد. اما وقتی خانه دانشجویی داشته باشید دیگر صفر تا صد همه چیز به عهده خودتان است.

خوابگاه

دربست؟

مهم‌ترین نکته برای انتخاب خانهٔ دانشجویی این است که خانه دانشجویی دربست یا گروهی می‌خواهید؟ خانه دربست گزینه گران‌تری است و کمتر پیدا می‌شود. زیرا خیلی‌ها به دانشجو جماعت خانه اجاره نمی‌دهند. اما گزینهٔ گروهی با این که هزینه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد، مشکلات خاص خودش را دارد.
   اولین مشکل پیدا کردن همخانه است. پیدا کردن همخانه قابل اعتماد و کسی که به درستی به وظایفش آشنا باشد و در اداره خانه دانشجویی همکاری کند کمی مشکل است. همچنین این مشکل وجود دارد که وقتی قرارداد اجاره را منعقد کردید دیگر تا پایان قرارداد به این آسانی نمی‌توانید از شر یک همخانه مزاحم و مخل آسایش یا کسی که سهم بدهی‌هایش را پرداخت نمی‌کند، خلاص شوید. در انتخاب همخانه بسیار دقت کنید و راحت اعتماد نکنید.
   نکته مهم دیگر این است که اگر خانه اجاره کردید آنجا را پاتوق دوستان نکنید! سراغ دارم که برخی دانشجویان مجبور شدند از شر دوستان مزاحم از خانه دانشجویی به خوابگاه مهاجرت کنند که تازه اول دردسر است.

خانه دانشجویی

نتیجه‌گیری

انتخاب بین خوابگاه و خانه دانشجویی یک انتخاب سرنوشت‌ساز در دوران دانشجویی است. در این زمینه خوب فکر کنید و از افراد باتجربه کمک بگیرید تا کمتر دردسر داشته باشید.

 

محتوای این مقاله برگرفته از کتاب «رازهای تبدیل کرم خاکی به اژدها» است. می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر آن را خریداری کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Skip to content