logo 128x128

دانشجویانه

دانشجویانه

امتیاز من: صفر  قلم 

استعداد خاص

بسیاری از افراد، نمی‌دانند استعداد خاص آن‌ها چیست. بیشتر افراد در چند زمینه دارای توانایی هستند، اما استعداد خاص با آن متفاوت است. زیرا کسانی که هدف‌گذاری زندگی خود را با استعداد خاص خود هماهنگ می‌کنند، به انرژی بی‌پایانی دست می‌یابند که موفقیت درازمدت آن‌ها را تضمین می‌کند.

استعداد

یکی از راه‌های شناخت آن، قرار دادن خود در موقعیت‌های مختلف است. گاهی می‌بینید در یک زمینه بر خلاف تصور خیلی خوب ظاهر می‌شوید. من در کودکی بسیار خجالتی بودم. اما در دبیرستان در یک اجرای کلاسی ناگهان مثل یک مجری مسلط ظاهر شدم و همه را شگفت‌زده کردم. متاسفانه آن روز متوجه این مهارت خاص خودم نشدم و سال‌ها بعد از آن روز فهمیدم سخنرانی یکی از مهارت‌های کلیدی من است.
   برای کشف استعداد خاص خود زمان بگذارید و وقتی آن را یافتید برای آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنید.

سخنرانی

یک زمینهٔ تخصصی دانشگاهی

باید در زمینه رشته دانشگاهی که می‌خوانید در یک زمینه بسیار مسلط باشید و آن را تخصص اصلی خود معرفی کنید. یادتان باشد تا در یک زمینه مسلط نشده‌اید از مطالعه در چند حوزه و پراکنده‌کاری جدا پرهیز کنید. این دام خطرناکی است که انسان‌های باهوش بسیاری را اسیر کرده و توانایی و کارآیی آنها را سلب کرده است. به ویژه افراد خلاق که تمایل زیادی به تنوع در مطالعه دارند بیشتر در این خطر قرار می‌گیرند.
   لازم است حداقل یک نرم‌افزار حرفه‌ای در تخصص اصلی خودتان را به خوبی بدانید. برای آن وقت بگذارید و اجازه ندهید چند ماه بگذرد و سری به آن نزده باشید. در بعضی رشته‌های دانشگاهی چندین نرم‌افزار تخصصی وجود دارد. باید در این زمینه فعال باشید و از قافله عقب نیفتید. اما اگر نمی‌توانید در چند زمینه پیشرو باشید حداقل یک مورد حرفه‌ای پیشرفته را از دست ندهید.
   این مورد با استعداد خاص که گفته شد رابطه تنگاتنگی دارند. در واقع اگر استعداد خاص خود را شناخته‌اید، تلاش کنید تخصص دانشگاهی خود را به نحوی انتخاب کنید که با استعداد خاص شما هماهنگ باشد.
   امروزه افرادی که در چند زمینه متخصص هستند موفقیت بیشتری بدست می‌آورند. می‌توانید استعداد خاص خود را با رشتهٔ دانشگاهی ترکیب کنید و به خلق یک ایده جدید یا نوآوری در رشته تحصیلی خود دست بزنید.

هدف گذاری

مثلا برنامه‌نویسی

امروزه بسیاری دانشجویان در کلاس‌های برنامه‌نویسی شرکت می‌کنند. به عنوان یک برنامه‌نویس می‌دانم که این کار ذهن شما را با تفکر حساب شده و منطقی تربیت می‌کند. اما این توصیه‌ای نیست که به درد عموم دانشجویان بخورد. اینجا علاقه شخصی است که حرف می‌زند.
   اما بسیار توصیه می‌کنم برنامه‌نویسی رایانه‌ای مقدماتی را یاد بگیرید. شاید نخواهید برنامه‌نویس شوید ولی این که کمی از اصول آن سر در بیاورید ضمن تجربه متفاوت آن در شناخت سیستم‌ها کمک شایانی به شما خواهد کرد. امروزه که همه چیز دیجیتالی شده است، دانش پایه در این زمینه می‌تواند بسیار سودمند باشد و حتی در تصمیم‌گیری‌های آینده به شما کمک کند.
   اما اگر در این زمینه علاقه‌مند هستید، همان توصیه قبلی را تکرار می‌کنم. یعنی به یک زبان برنامه‌نویسی توجه کنید و از پراکنده‌کاری پرهیز کنید. سعی کنید در زمینه رشته تخصصی خود برنامه بنویسید تا از مزیت دو رشته استفاده کنید.

برنامه نویسی

محتوای این مقاله برگرفته از کتاب «رازهای تبدیل کرم خاکی به اژدها» است. می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر آن را خریداری کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Skip to content