logo 128x128

دانشجویانه

دانشجویانه

امتیاز من: صفر  قلم 

منفی‌بافی

پایه‌ام ضعیف است

قطعا یک پیرمرد ۶۵ ساله برای شرکت در مسابقات دوی سرعت، پیر و ضعیف شده‌ است و در اصطلاح دیگر از او گذشته است. اما وقتی یک دانشجو همین استدلال را برای توجیه نمرات ضعیفش مطرح می‌کند، چه باید گفت؟

پیرمرد

   حتی اگر پایه ضعیفی داشته باشید و در دوران دبیرستان بدون جدیت درس خوانده باشید، هنوز هیچ چیزی را از دست نداده‌اید. درس‌های دبیرستان با همان کیفیت در ترم‌های اول دانشگاهی تکرار می‌شوند و به راحتی می‌توانید خودتان را برسانید. کمی مدیریت زمان و اراده لازم دارید و البته گذر زمان را جدی بگیرید. الان که نگاهی به پشت سرتان بیندازید می‌بینید چندین سال گذشته و حال فقط خاکستری از خاطرات آن به جا مانده است. دیر بجنبید این دوران طلایی هم به خاطرات خواهند پیوست.

گفتم که نمی‌تونم

بسیاری از ما کارتون سفرهای گالیور را به خاطر داریم. به نظر من بامزه‌ترین دیالوگ در بین شخصیت‌های آن کارتون «مننن می‌دونم» بود که همیشه برای بیان دیدگاه‌های منفی و ناامید کننده به کار برده می‌شد. اما خوشبختانه همیشه نظرات او غلط از آب در می‌آمدند.

من میدونم

   بسیاری از ما نیز در زندگی عادی خود از این سبک تفکر استفاده می‌کنیم. در حقیقت بسیاری از ما معتقدیم خیلی آگاه و سرشار از دانش هستیم و در متواضعانه‌ترین حالت، حداقل عقل کافی برای فهمیدن همه چیز را داریم. اما متاسفانه واقعیت غیر از این است. هر یک از ما در محدوده خاصی از اطلاعات و آگاهی‌ها قرار داریم و در مواردی که خارج از حوزه اطلاعات و تجربه ما قرار دارد نباید نظر بدهیم، مگر این که علاقه داشته باشیم ابله جلوه کنیم.
   پس ضرورت دارد به جای اندیشه‌های منفی و تکرار آن به حدی که باور کنیم درست است، از مشاوره و راهنمایی متخصصین استفاده کنیم و توانایی‌های خود را ارتقا دهیم تا آینده بهتری داشته باشیم. البته می‌توانیم از همان روش «من می‌دونم» استفاده کنیم و در ناامیدی و افسردگی و تلخکامی به زندگی مزخرفی که داشته‌ایم خاتمه دهیم. بدون شک من این روش را پیشنهاد نمی‌کنم.

محتوای این مقاله برگرفته از کتاب «رازهای تبدیل کرم خاکی به اژدها» است. می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر آن را خریداری کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Skip to content