خانه » میانگین تلاش مهم است نه شکستن رکورد

میانگین تلاش مهم است نه شکستن رکورد

 • حتما شما هم بارها تلاش کرده‌اید تا به موفقیت بیشتری دست یابید. برای مثال برای بهبود دادن یک مولفه مثل زبان انگلیسی، ورزش کردن یا کتاب‌خوانی، مدتی با آن کار کرده‌اید و کم‌کم از بدست آوردن نتایج مثبت ناامید یا خسته شده‌اید. در این شرایط افراد ناموفق دست از تلاش می‌کشند و افراد موفق هم به ادامه کار چندان امیدوار نیستند. زیرا نمی‌توانند میزان موفقیت بدست آمده را محاسبه کنند. مشکلی که حس موفقیت را کاهش می‌دهد و ما را در شرایطی مبهم باقی می‌گذارد. در ادامه این مسأله را بررسی کرده و راه‌حل کاربردی جالبی برای آن ارائه می‌کنیم.

  ناامیدی از کسب موفقیت

  چرا تلاش برای کسب موفقیت ادامه پیدا نمی‌کند؟

  فرض کنید چند روز صبح‌ها بلند شدید، نرمش کردید، دوش گرفتید و لذتش را بردید ولی کم‌کم انگیزه این کار را از دست دادید و گویی دیگر حالش را ندارید ادامه دهید. مشکل از کجاست؟ چه چیزی باعث می‌شود به سرعت این حس بی‌علاقگی و کلافگی به سراغ انسان بیاید؟ چرا با این که تلاش‌ها تا حدی جواب داده و موفقیت‌هایی کسب شده، انگیزه ناگهان افت می‌کند، و نتایج زیر متوسطی در پایان بدست می‌آید؟

  یکی از خطاهای شایع در این نوع برنامه‌ها اندازه‌گیری است. شاید کم‌اراده یا دمدمی مزاج نباشید، بلکه روش اندازه‌گیری موفقیت را اشتباه رفته‌اید. برای همین به زودی به رضایت درونی  اولیه رسیده‌اید و انگیزه شما کاهش یافته است. زیرا تمرکز اولیه شما بر کسب یک تجربه یا چشیدن لذت اولیه بوده و در نتیجه مولفه‌ای برای سنجیدن استقامت خود ندارید. اهمیت این نکته را در ادامه متوجه خواهید شد.

  معمولا افراد با برداشتن چند گام احساس رضایت می‌کنند، زیرا کاری را انجام داده‌اند که قبلا هرگز شروعش نکرده بودند. کسب لذت اولیه می‌تواند برای برخی افراد به منزله تیر خلاص باشد. آنها با کسب نتایج اولیه از دریافت لذت بیشتر ناامید می‌شوند و حتی بدون این که بدانند مشکل کجاست، تلاش را متوقف می‌کنند.

  به ویژه شرایط وقتی بدتر است که کاری را شروع کنید که قبلا چند بار شروع کرده و رهایش کرده‌اید. پس حتی انگیزه و رضایت خاطر موفقیت اولیه را هم قبلا از دست داده‌اید. یعنی با تخریب خاطره اولیه خود از آن کار، دیگر حسی برای شروع آن و مداومت در دراز مدت ندارید. زیرا کنجکاوی یکی از موثرترین انگیزه‌های اولیه انسانی است. اما با چند بار تمرین و کنار گذاشتن این تجربه به کلی دست‌نیافتنی می‌شود. 

  چرا رکورد یک مفهوم ناکافی است؟

  یکی از رازهای موفقیت که خیلی کم به آن اشاره شده است، توجه به میانگین تلاش‌ها برای رسیدن به موفقیت است. بیشتر ما به مفهوم رکورد توجه داریم ولی رکورد نمی‌تواند حلال مشکلات بسیاری از افراد باشد. زدن رکورد در توان همه انسان‌ها نیست و عملا افراد کمی می‌توانند روی مفهوم رکورد سرمایه‌گذاری کنند. اگر به آمار ورزشکاران جهانی نگاه کنید می‌بینید که حتی در بین آن‌ها جابجا کردن رکورد نادر است و هر کسی نمی‌تواند رکورد جابجا کند.

  پس راه حل بهتر این است که رکوردهای قبلی خود را بشکنیم. یعنی با خودمان مسابقه دهیم. اما این روش هم خیلی انگیزاننده نیست. زیرا بیشتر افراد به سرعت به اوج رکورد خود می‌رسند و کمی جابجا کردن آن می‌تواند بسیار مشکل باشد. از سویی این نگرش در گذر زمان تلاش بیشتر و نتیجه کمتری به بار می‌آورد و بسیاری از افراد با درگیر شدن در سختی‌های آن رهایش خواهند کرد.

  دونده‌ی خسته

  راه حل: محاسبه میانگین تلاش

  چنان که گفتیم، توجه به میانگین تلاش یک راه خوب برای کسب نتایج عالی در زندگی است. راز حل این معما در میانگین نهفته است. زیرا در این قبیل فعالیت‌ها متوسط عملکرد شما در درازمدت ارزش دارد. بر خلاف این که معمولا فرد به فتح چند قله اولیه توجه می‌کند، و به زودی از مسیر منحرف می‌شود، توجه به میانگین باعث می‌شود همواره حداقل تلاش و نظم و استقامت را حفظ کنید. بهترین مثال در این زمینه رژیم لاغری است. کسی که فقط چند بار با موفقیت از کیک خامه‌ای گذشته است، لاغر نخواهد شد. این کار باید به برنامه‌ی درازمدت تبدیل شود تا اثرگذار و موفقیت‌آمیز باشد.

  اگر کتاب «اثر مرکب» اثر «دارن هاردی» را خوانده باشید، به خوبی می‌دانید که چقدر مهم است مجموعه‌ای از تلاش‌های پیوسته برای رسیدن به موفقیت انجام دهید. بدین ترتیب در اما محاسبه میانگین تلاش حلقه مفقوده‌ای است که حتی دارن هاردی هم به آن اشاره نکرده است.

  با سال‌ها بررسی کتب موفقیت متوجه شدم آن‌ها راهکاری برای محاسبه و اندازه‌گیری موفقیت نشان نداده‌اند. بلکه بیشتر بر انگیزه و تلاش مداوم تاکید دارند. پس مفهوم «میانگین تلاش» را ابداع کردم و برای محاسبه آن به سادگی از یک فایل اکسل استفاده کردم که در ادامه می‌توانید نسخه جدید آن را دانلود کنید.

  مفهوم «میانگین تلاش» چیست؟ 

  چنان که گفتیم، توجه به میانگین تلاش یک راه حرفه‌ای و در عین حال ساده برای کسب نتایج عالی در زندگی است. راز حل این معما در مفهوم ریاضی میانگین نهفته است. زیرا در این قبیل فعالیت‌ها متوسط عملکرد شما در درازمدت ارزش دارد. این روش باعث می‌شود بر حداقل تلاش تمرکز کنید و حفظ حداقل کوشش موجب بالا رفتن میانگین موفقیت شما خواهد شد.

  محاسبه میانگین تلاش تکنیکی است که در دراز مدت متوسط فعالیت شما را نشان می‌دهد و حفظ آن در مقادیر متوسط کاری است که به انضباط احتیاج دارد ولی مثل مفهوم رکورد استرس و ناشکیبایی به همراه نمی‌آورد. یکی از مزایای محاسبه بر اساس میانگین این است که اگر بنا به دلایلی بعضی روزها نتوانستید ادامه دهید، میانگین کاهش می‌یابد و با تلاش بیشتر دوباره قابل جبران است ولی حس رضایت شما با بالا بردن یا ثابت نگهداشتن میانگین ارضا می‌شود زیرا بالا نگهداشتن میانگین تلاش منظم لازم دارد.

  برای مثال اگر قصد داشته باشید رکورد مطالعه بزنید شاید با چند بار ۳-۴ ساعت مطالعه کردن دیگر احساس رضایت کنید و تلاش را کنار بگذارید. ولی اگر قصد داشته باشید میانگین ۴۵ دقیقه در روز را حفظ کنید باید روزهایی که مطالعه نکرده‌اید را در روزهای بعدی جبران کنید و این راز اساسی موفقیت است که بیشتر افراد از آن غافل هستند. اگر به این مفهوم در عرصه‌های مختلفی مثل یادگیری زبان خارجی، ورزش، و حتی کاهش عادت‌های مضر توجه کنید، نتایج ارزشمندی در درازمدت بدون فشار و استرس به دست خواهید آورد. 

   

  روش محاسبه‌ی «میانگین تلاش»

  برای محاسبه میانگین تلاش به یک ابزار آماری نیاز داریم، زیرا حفظ آمارها در دراز مدت به شیوه دستی بسیار ناکارآمد است.

  یکی از ساده‌ترین ابزارهایی که درس دسترس قرار دارد، فایل‌های اکسل هستند که به خوبی در رایانه و گوشی همراه قابل استفاده می‌باشند و توانایی میانگین‌ گرفتن و ترسیم نمودارهای پیشرفت را دارا می‌باشند.

  برای مثال به نمودار زیر توجه کنید. این نمودار کتاب‌خوانی خودم است که در سال‌های گذشته محاسبه کرده بودم:

  نمودار میانگین پیشرفت

  به شکلی که می‌بینید نمودار نشان می‌دهد بعضی روزها اصلا مطالعه نکرده و بعضی روزها چند ساعت خوانده‌ام. اما مهم عدد کنار نمودار است که نشان می‌دهد متوسط مطالعه من بیش از نیم ساعت بوده و این عالی است. زیرا به روشنی متوجه می‌شوم چه بودجه روزانه‌ای به مطالعه اختصاص داده‌ام. البته این فایل قدیمی است و در فایل جدید تغییراتی داده‌ام که نمونه‌ی آن را در زیر می‌بینید.

  نمودار میانگین پیشرفت

  در فایل جدید علاوه بر نمایش تغییرات (خطوط آبی)، میانگین فعالیت (خط‌چین قرمز) و میانگین مطلوب (خط‌چین سبز) نیز نمایش داده می‌شوند. بدین ترتیب بهتر می‌توانید بفهمید چقدر در برنامه پیشرفت داشته و با فعالیت درازمدت هماهنگ هستید.

  در این روش محاسبه یک فایل اکسل آماده کردم و هر روز اعداد و ارقام مربوطه را وارد می‌کنم و نمودار به طور اتوماتیک آن را ترسیم می‌کند. پس با یک نگاه متوجه می‌شوم میانگین مناسبی دارم یا باید بیشتر تلاش کنم. همچنین می‌توانم میانگین دلخواه خود را با مقادیر بدست آمده مقایسه کنم و ببینم از برنامه چقدر جلو یا چقدر عقب هستم.

  این روش برای کارهایی مثل ورزش، مطالعه، کارآموزی، رژیم لاغری، زبان انگلیسی و غیره بسیار مفید است. زیرا بر تلاش روزانه متمرکز نیست بلکه بر تلاش درازمدت شما تمرکز دارد. 

  برای دریافت  این فایل به همراه راهنمای استفاده با استفاده از دکمه‌ی زیر به فروشگاه مراجعه کنید:

  سابقه نگارش این مقاله:

  آخرین بازنویسی: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

  نگارش قبلی: ۱۳۹۸/۰۱/۲۱

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۰ ۰ رای ها
  رأی دهی به مقاله
  0 0 رای ها
  رأی دهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  7 نظرات
  تازه‌ترین
  قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  View all comments
  7
  0
  افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
  ()
  x
  WeCreativez WhatsApp Support
  گفتگوی آنلاین با پشتیبان در واتساپ
  👋 با پشتیبان در واتساپ صحبت کنید
  اسکرول به بالا