لوگوی دانشجویانه

دانشجویانه

دانشجویانه

امتیاز من: صفر  قلم 
خانه » روز قلم، روز نوشتن

روز قلم، روز نوشتن

۱۴ تیرماه روز قلم است. روزی ارزشمند که مثل خیلی مناسبت‌های کلیدی کسی جدی نمی‌گیرد. عادت کرده‌ایم به فرمایشی تمام کردن این روزها ولی حرف‌های مفیدی برای شما دارم، خارج از کلیشه‌های مرسوم. امیدوارم به خواندن ادامه دهید.

روز قلم روز نوشتن

قلم در گذر زمان

حتما می‌دانید که انسان از دیرباز و حتی در عصری که چیز زیادی از آن نمی‌دانیم، با نگارش سر و کار داشته‌ است. انسان‌ها از صدها قرن پیش (بله صدها قرن) نقاشی و نوشته به جا گذاشته‌اند که میراث بشری را به چند صد قرن قبل می‌برد.

    اما بنا به آنچه در تاریخ ثبت شده، بشر از چند مرحله از خط گذر کرده که خط تصویری، خط اندیشه‌نگار، خط واژه‌نگار، خط آوانگار، و خط الفبایی را تشکیل می‌دهند. اگر دوست دارید در این زمینه بیشتر بدانید این لینک ویکی‌پدیا را دنبال کنید.

    ابزار نگارش هم فراز و نشیب بسیاری را طی کرده است که از انگشت بشر تا پر و قلم‌نی و به تدریج انواع قلم‌های رایج امروزی بسیار متنوع و رنگارنگ است. که البته حاشیه‌ای است بر صحبت اصلی من.

چرا روز قلم مهم است؟

خواهش می‌کنم با جملات کلیشه‌ای مثل خب قلم ابزار نوشتن است و دانش بشری را منتقل می‌کند، موضوع را به حاشیه نبرید. یکی از گرفتاری‌های جامعه در برابر مفاهیم عمیق، سطحی دیدن آن‌ها است.

    درباره‌ی نویسندگی کتاب‌های بسیاری نوشته شده است. مثل تعهد اهل قلم اثر آلبر کامو، حق نوشتن از جولیا کامرون، عرق‌ریزان روح از جمال میرصادقی، نوشتن مانند بزرگان از ویلیام کین، استعاره‌هایی که با آن‌ها زندگی می‌کنیم از جورج لیکاف و مارک جانسون، با هر دو طرف مغزت بنویس از هنریت کلاسر و بسیاری کتاب‌های دیگر که برای نویسنده شدن لازم هستند.

    اما آنچه برای من در این مقاله مهم است، توجه به یک جنبه از زندگی دانشجویی است که در انفجار کاربرد اینترنت در سبک زندگی امروزی در حال فراموش شدن است.

دانشجو و اینترنت

دانشجویان امروزی به ویژه بعد از بحران کرونایی شدن دانشگاه‌ها و مجازی شدن همه چیز، بیش از پیش به سراغ اینترنت رفتند، حساب شبکه اجتماعی باز کردند و در این فضای بی‌حساب و کتاب گشتند و می‌گردند و خواهند گشت.

    از بعضی دانشجویان در مصاحبه‌های دوره‌ی ماراتن توانمندسازی شنیدم که روزی ۷-۸ ساعت وقت آزاد در اینترنت می‌گذارند. عملا بیشتر از شرکت در کلاس‌ها و خواندن درس و حل تمرین‌ها و هر کاری که فکرش را بکنید. 

    مشکل فضای اینترنت این است که همه چیز را می‌خواهد لقمه لقمه کند و در بسته‌های کوچک به شما نشان دهد. میانگین مقالات اینترنتی مرتبا آب می‌روند و حتی ویدیوها هم دارند به سطح استاندارد ۱۵ ثانیه منتشر می‌شوند. فضایی که مخاطب گویی حوصله ندارد و عجله هم دارد.

دانشجو و خواندن

از خواندن و اینترنت گفتم. بسیاری از دانشجویان به من گفتند کتاب نمی‌خوانند یا در مقایسه با اینترنت کمتر می‌خوانند. البته این روزها مطالعه به کتاب خواندن محدود نیست و ویدیوهای آموزشی فراوانی وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. پادکست‌ها و خلاصه‌های صوتی کتاب‌های گوناگون هم فراوان هستند که به راحتی در مسیر می‌توان گوش داد و یاد گرفت. اما جای چیزی خالی است که در ادامه توضیح می‌دهم.

قلم و نوشتن

در عصرهای گذشته هر کسی نمی‌توانست قلم به دست بگیرد و بنویسد. اصلا نویسنده بودن کار هر کسی نبود و مردم هنوز هم به نویسنده‌ها احترام زیادی می‌گذارند.

    اما در عصر حاضر هر کسی می‌تواند با در دست داشتن یک موبایل متوسط به تولید محتوا بپردازد. ویدیو منتشر کند، صدا ضبط کند و عکس و تصویر ویرایش کند. با این که به طور طبیعی حجم بالایی از این آثار ضعیف و حتی سخیف هستند، اما هر کسی در این دوره و زمانه دستی در تولید محتوا دارد. اما یک نکته‌ی مهم را همه فراموش کرده‌اند.

    نوشتن که فعلی است که نیازمند قلم است، فعالیتی کلیدی است که در این عصر توسط جامعه جدی گرفته نمی‌شود. طبعا عکس گرفتن و استوری گذاشتن، یا ویدیو گرفتن و با کمی ویرایش در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردن خیلی راحت‌تر است تا این که بنشینی فکر کنی و بنویسی و بنویسی تا تمام شود.

چرا نوشتن مهم است؟

باز هم نروید سمت نکات کلیشه‌ای مثل این که نوشتن دانش بشری را فلان و بهمان می‌کند که شنیدن این گونه حرف‌ها واقعا حوصله آدم را سر می‌برد. من هم می‌خواهم از جنبه کاملا متفاوتی به این قضیه نگاه کنم.

    یکی از نکات مهمی که متخصصین یادگیری در مطالعات گسترده نشان داده‌اند این است که برای یادگیری در سطح بالاتر از ۹۰ درصد لازم است به دیگران آموزش دهیم. یعنی خود را درگیر تولید محتوا و ارائه آن به دیگران کنیم. دقیقا کاری که نوشتن می‌کند.

    در واقع نوشتن یکی از زیرساخت‌های مهم یادگیری بهتر شماست. اگر تا حالا فکر می‌کردید خواندن کتاب‌های جدید و مطالب متنوع شما را در یادگیری به طور کامل تقویت می‌کند، متاسفانه چنین نیست. کتاب‌هایی که می‌خوانید به سادگی فراموش می‌شوند و نشانه‌های واضح آن برای دانشجویان فراموش کردن درس‌های کنکور پس از ورود به دانشگاه است. 

دانشجویان باید بنویسند

اگر دانشجو هستید و طبعا اهل کتاب، ولی برنامه‌ای برای نوشتن ندارید، خبر بدی برای‌تان دارم. شما به زودی نه تنها بسیاری از مطالعات این روزها را به یاد نخواهید آورد، بلکه از فرصت مهمی که می‌تواند رزومه علمی خوبی برای شما بسازد و ارتباطات تخصصی ایجاد کند هم غافل هستید.

    در ابتدای مطالب به اینترنت اشاره کردم و این که چقدر تولید محتوا در آن آسان شده است. اما این توصیه کلیدی را نگفتم که به عنوان یک دانشجو باید حداقل یک برنامه نوشتن روزانه داشته باشید و بهتر آن که در اینترنت یک عضویت شبکه اجتماعی داشته باشید و محتوای روزانه منتشر کنید. 

    با این تکنیک به ظاهر ساده شما هم به تدریج به اهل قلم می‌پیوندید و از مزایای خوب نوشتن بهره‌مند می‌شوید. مطالبی که می‌خوانید بهتر در ذهن شما آشیانه می‌کنند و با رشد مخاطب در طی سال‌های دانشجویی و بعد از آن نه تنها ارتباطات تخصصی ایجاد می‌کنید، بلکه عملا یک رزومه علمی برای خود می‌سازید.

نکات مهم نوشتن دانشجویی

از پرت و پلا نوشتن به طور جدی پرهیز کنید. کپی کردن و چسباندن مطالب دیگران هم هنر نیست و همه بلدند. مهم تولید محتوای اصیلی است که با قلم شما نوشته شود. همچنین بهتر است برای حساب شبکه اجتماعی یا وبلاگی که ساخته‌اید یک زمینه تخصصی تعیین کنید.

    پراکنده‌نویسی در ابتدا شاید بد نباشد ولی هر چه سریع‌تر بهتر است به سمت تخصصی نوشتن حرکت کنید. بهترین زمینه هم رشته تحصیلی شماست. اما اگر به دلایلی از رشته تحصیلی خود راضی نیستید می‌توانید یکی از علایق تخصصی خود را ملاک قرار دهید و فقط در همان زمینه قلم‌فرسایی کنید.

    برای شروع با برنامه‌ی روزی ۲۰ دقیقه کار را شروع کنید. ابتدای کار معمولا کندتر هستید و نمی‌توانید مطالب مفصل بنویسید و شاید محتوای علمی کمی هم خوانده باشید و بضاعت کمی داشته باشید. ولی به تدریج این نقایص برطرف می‌شوند و سرعت و کیفیت مطالب شما به شدت بالا می‌رود.

    به شخصه به عنوان کسی که از ورود به دانشگاه یعنی تقریبا سال ۱۳۷۷ (بیش از بیست سال) با وبلاگ‌نویسی شروع کردم به شما می‌گویم این روند کند، ولی بسیار تأثیرگذار است. الان که می‌توانم مقالات سایت دانشجویانه را در کمتر از ۱ ساعت از روی یک ایده‌ی خام بنویسم و با جستجو، ویرایش و تنظیم عکس‌ها در کمتر از ۳ ساعت نه تنها در سایت، بلکه در شبکه‌های اجتماعی متنوع دانشجویانه مثل اینستاگرام، تلگرام، لینکدین و غیره هم منتشر کنم، حس بسیار خوبی دارم. 

    این نوشتن در درازمدت باعث شد بتوانم به خوبی سخنرانی کنم و همیشه حرف‌های فراوانی برای گفتن داشته باشم. مهارتی که واقعا فکر نمی‌کردم روزی به آن مجهز شوم ولی حالا به سادگی و بدون استرس می‌توانم در برابر جمعیت‌های بزرگ صحبت کنم. مزیتی دلنشین.

نکاتی برای سریع نوشتن

با کمک فناوری‌های جدید ، نوشتن دیگر فقط قلم به دست گرفتن و کاغذ سیاه کردن نیست. امروزه می‌توانید از ابزارهای رایگانی برای تبدیل سریع صوت به متن استفاده کنید. یعنی مطالب را بگویید و نرم‌افزار به طور خودکار تایپ کند. این کار هم در رایانه شخصی و هم گوشی همراه ممکن است. در رایانه شخصی از google docs و در گوشی همراه از اپلیکیشن Gboard‌ استفاده کنید. گر چه کمی ویرایش لازم دارد ولی سرعت شما را بیشتر می‌کند.

    نرم‌افزار مایکروسافت ورد هم قابلیت‌های جایگزینی متن با عبارت‌های اختصاری که شما تعریف می‌کنید دارد و به این ترتیب سرعت شما برای تایپ بیشتر می‌شود. این نکات را در دورهٔ آموزش مایکروسافت ورد تشریح کرده‌ام. همچنین یاد گرفتن تایپ ده انگشتی می‌تواند سرعت چندین برابری به کار شما بدهد. 

نویسنده اثر امین فرامرزیان

نویسنده – اثر امین فرامرزیان

توصیه‌هایی برای حرفه‌ای‌تر شدن

ساعت مشخصی را برای نوشتن انتخاب کنید. بعضی افراد صبح زود و برخی عصر و افرادی هم شب قبل از خواب آماده‌تر هستند. اما زمان لازم برای انتشار مطلب در شبکه‌های اجتماعی یا وبلاگ را هم در نظر داشته باشید.

    می‌خواهم توصیه کنم یک وب‌سایت شخصی داشته باشید. شاید فکر کنید زحمت یا هزینه‌ی بالایی دارد. ولی در سال‌های اخیر به کمک سایت‌ساز‌های رایگان مثل وردپرس (WordPress) دیگر طراحی سایت از کنترل برنامه‌نویسان خارج شده و همه می‌توانند پایگاه اینترنتی خود را به تنهایی مدیریت کنند. در حال حاضر این کار هزینه‌های کمی در حد ۲۰۰ هزار تومان در سال برمی‌دارد. پس زیاد نگران هزینه نباشید.

    نکته مهم این است که شبکه‌های اجتماعی پایدار نیستند و ممکن است با ظهور یک شبکه‌های اجتماعی جدید، شبکه اجتماعی شما مخاطبین خود را به تدریج از دست بدهد ولی اگر سایت شخصی داشته باشید همه چیز در اختیار شماست. سایت مثل نهال یک درخت است که ابتدا لاغر و نحیف است اما با گذر زمان به تدریج بسیار قوی و شاخص خواهد شد.

نکته‌ی پایانی

قلم یک ابزار است و از نوشتن شرافت می‌یابد یا به تباهی کشیده می‌شود. بدون نوشتن، قلم مفهوم و ارزشی ندارد. به یاد داشته باشید با پراکنده نوشتن و بی‌هدف نوشتن شاید مدتی بتوانید طبع‌آزمایی کنید ولی برای این که یک رسانه داشته باشید باید مسیری هدفمند را انتخاب کنید.

چه این رسانه دفتر یادداشت خاطرات شخصی شما باشد و چه یک شبکه اجتماعی یا وبلاگ و پایگاه اینترنتی اختصاصی تفاوتی ندارد. باید به تدریج و نه خیلی دیر بلکه نسبتا زود به سمت تخصصی نوشتن حرکت کنید و تلاش کنید آموخته‌ها را در قالب‌های جدید و خلاقانه به جامعه عرضه کنید.

بدین ترتیب نه تنها سهمی در گسترش دانش خواهید داشت بلکه قلم خود را به کاری ارزشمند واداشته‌اید که به واقع خودتان اولین کسی هستید که از این فعالیت منتفع می‌شوید. چرا که با نوشتن نه تنها ذهنی قوی‌تر و تحلیل‌گر خواهید یافت بلکه در قابلیت‌های حافظه‌ و ارتباطات کاری نیز با این روش پیشرفت قابل ملاحظه‌ای خواهید کرد.

پس کافی است هر روز یک  بودجه مشخص به نوشتن اختصاص دهید و این عادت را به روتین روزانه‌ی خود تبدیل کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا