غلبه بر ضعف‌ها یا تقویت قوت‌ها؟

{ نویسنده: عمار محمدی آلاشلو | دسته‌بندی: فکر ناب }

بیشتر نگران نقاط ضعفی هستید که از برملا شدن آنها نگرانید یا به نقاط قوت خود اهمیت می‌دهید؟ فکر می‌کنید ناتوانی‌ها بیشتر ارزش رسیدگی دارند یا استعدادها؟ این سوال بر خلاف ظاهر عادی آن عمیق و پاسخ به آن بسیار تاثیرگذار است. اگر به نقاط ضعف بپردازید پس از مدتی آنها را بسیار کمرنگ یا برطرف خواهید کرد و خیال خود را راحت خواهید کرد. اما اگر به نقاط قوت بپردازید، با این امتیاز به پیش خواهید رفت که فاصله توانمندی‌های خود را با دیگران افزایش می‌دهید. اما کدام یک اولویت دارند؟ طبعا نمی‌توانید همزمان هم نقاط ضعف خود را از بین ببرید و هم به تقویت استعدادها و توانمندی‌های برتر خود بپردازید. پس راه حل چیست؟

با بیشتر جوانانی که صحبت کردم به دنبال رفع نقاط ضعف خود بودند. آنها فکر می‌کردند با اصلاح نقاط ضعف به جایگاه بهتری دست پیدا می‌کنند و می‌توانند در جامعه موفق‌تر باشند. آنها در مقایسه خود با دیگران معمولا به نقاط ضعف خود توجه می‌کنند و خود را با نقاط قوت دیگران می‌سنجند. آنها از دیدن دیگران در توانایی‌هایی که خود در آن ضعف دارند دچار حس ناراحتی می‌شوند و نمی‌توانند خود را با داشتن نقاط ضعف بپذیرند. خطایی آشکار که ریشه در کمبود اعتماد به نفس و خودباوری دارد. شاید این جوانان هنوز هنر خودشان بودن را نیاموخته‌اند.

مشکل این است که آنها از توجه به نقاط قوت خود بازمانده‌اند. در واقع فراموش کردن توجه به نقاط قوت به معنی فراموش کردن قابلیت‌هایی است که در صورت پرداختن به آنها می‌توانید با سرعت بیشتری رشد کنید و به مراتب بالاتری برسید. برای مثال اگر یک میمون تلاش کند شناگر موفقی شود به نتیجه جالبی دست نخواهد یافت. ولی اگر بر بندبازی تمرکز کند به پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای دست می‌یابد. شاید باید به آن ضرب‌المثل قدیمی اشاره کنم که «کلاغه خواست راه رفتن قمری را تقلید کند ولی راه رفتن خودش هم یادش رفت».

یکی از نکاتی که در زندگی امروزی بسیار ارزشمند است این نکته است که محققین دریافته‌اند که هر انسانی حدود ۵ نقطه قوت کلیدی دارد. این نقاط کلیدی بر اساس برخی پژوهش‌ها از جمله مطالعه تام راث شناسایی شده‌اند که در کتاب «نقطه قوت خود را بشناسید» ویرایش دوم جزئیات آن را می‌توانید بررسی کنید. با تقویت این پنج توانایی کلیدی خود می‌توانید یک استعداد خارق‌العاده به نظر برسید. زیرا موفقیت بسته به مواردی است که در آن توانا هستید، هر چند نقاط ضعفی نیز باقی مانده باشد.

نکته مهمی که ارزش بسیاری دارد این است که رفع نقاط ضعف حداکثر شما را به یک انسان معمولی تبدیل خواهد کرد ولی تقویت نقاط قوت باعث اوج گرفتن شما می‌شود. اگر به زندگی افراد موفق نگاه کنید آنها در همه چیز موفق نیستند و چنین نیست که نقطه ضعفی نداشته باشند. ولی آنها در یک نکته بسیار خوب هستند و در نتیجه تفاوت قابل توجهی با دیگران دارند و در قضاوت کلی امتیازات بالاتری کسب می‌کنند.

اگر به زندگی بزرگان نگاه کنیم هم در کنار استعدادهای برتر آنها که در اوج است، نقاط ضعف بسیاری را می‌توانیم ببینیم. در واقع هیچ انسانی کامل نیست و نکته علمی مهم دیگر این است که انسان‌ها ویژگی‌های بسیاری دارند. به طور متوسط می‌توانید چیزی بیش از ۱۰۰ ویژگی برای هر انسانی بشمارید که در تعداد بسیاری متوسط یا ضعیف است و تنها در چند مورد خاص می‌تواند برجسته باشد.

اما در پایان ذکر یک نکته خالی از لطف نیست. اگر نقطه ضعف بنیادینی دارید که بشدت شما را تضعیف می‌کند بر محو آن کوشش کنید. اگر به عادات رفتاری وحشتناکی مبتلا هستید یا در زمینه‌هایی که اغلب افراد راحت هستند مثل برخوردهای اجتماعی مشکل جدی دارید لازم است به آن هم بپردازید. ولی اگر نقطه تمرکز خود را از نقاط قوت به نقاط ضعف جابجا کردید، قطعا در درازمدت دستاورد زیادی نخواهید داشت.

در این رابطه در آواچه صوتی زیر توضیحات بیشتری مطرح کرده‌ام که پیشنهاد می‌کنم بدان گوش دهید:

error: محتوا محافظت شده است