میانگین مهم‌تر است

{نویسنده: عمار محمدی آلاشلو | دسته‌بندی: ترفندهای مهارت‌آموزی}

حتما شما هم بارها تلاش کرده‌اید یک مولفه را بهبود دهید، مدتی با آن کار کردید و کم‌کم از بدست آوردن نتایج ناامید شدید. مثلا چند روز صبح‌ها بلند شدید، نرمش کردید، دوش گرفتید و لذتش را بردید ولی کم‌کم انگیزه این کار را از دست دادید. مشکل از کجاست؟ چه چیزی باعث می‌شود به سرعت این حس بی‌علاقگی و کلافگی به سراغ انسان بیاید؟

یکی از خطاهای شایع در این نوع برنامه‌ها اندازه‌گیری است. شاید کم‌اراده باشید یا دمدمی مزاج و شاید هیچ مشکلی ندارید، بلکه روش اندازه‌گیری موفقیت را اشتباه رفته‌اید. برای همین به زودی به رضایت درونی رسیده‌اید و انگیزه شما کاهش یافته است.

معمولا افراد با برداشتن چند گام احساس رضایت می‌کنند زیرا کاری را انجام داده‌اند که قبلا هرگز شروعش نکرده بودند. به ویژه شرایط وقتی بدتر است که کاری را شروع کنید که قبلا چند بار شروع کردید و رهایش کردید پس حتی انگیزه و رضایت خاطر موفقیت اولیه را هم قبلا از دست داده‌اید.

راز حل این معما در میانگین نهفته است. در این قبیل فعالیت‌ها متوسط عملکرد شما در درازمدت ارزش است و کسب چند قله موفقیت کاری برای شما از پیش نخواهد برد. بهترین مثال در این زمینه رژیم لاغری است. کسی که چند بار با موفقیت از کیک خامه‌ای گذشته است، لاغر نخواهد شد. این کار باید به برنامه درازمدت تبدیل شود تا امکان‌پذیر باشد.

به نمودار زیر توجه کنید. این نمودار کتاب‌خوانی خودم از ابتدای سال است:

به شکلی که می‌بینید بعضی روزها اصلا مطالعه نکرده و بعضی روزها چند ساعت خوانده‌ام. اما مهم عدد کنار نمودار است که نشان می‌دهد متوسط مطالعه من بیش از یک ساعت بوده و این عالی است. این نمودار را در نرم‌افزار اکسل آماده کردم. هر روز اعداد و ارقام مربوطه را وارد می‌کنم و نمودار به طور اتوماتیک آن را ترسیم می‌کند. پس با یک نگاه متوجه می‌شوم میانگین مناسبی دارم یا باید بیشتر تلاش کنم.

این روش برای کارهایی مثل ورزش، مطالعه، کارآموزی، رژیم لاغری، زبان انگلیسی و غیره بسیار مفید است. زیرا بر تلاش روزانه متمرکز نیست بلکه بر تلاش درازمدت شما تمرکز دارد.

برای این که از این مطلب بیشترین استفاده را ببرید، یک فایل اکسل نمونه برای دانلود برای شما قرار دادم. در این فایل می‌توانید چندین روند را در به طور منظم دنبال کنید و نمودارها به طور خودکار ترسیم خواهند شد. این تصویر نمایی است از صفحه وارد کردن مقادیر:

کافی است روزانه مقادی را وارد کنید و نمودارها در صفحه بعدی ترسیم می‌شوند. فایل کاملا تنظیم شده است و نیازی به تغییرات ندارد. فقط آمار روزانه خود را وارد کنید. برای راحتی شما فایل را در دو نسخه اکسل ۲۰۱۹ و اکسل ۲۰۰۳ آماده کرده‌ام تا بتوانید از هر نسخه که راحت‌تر بودید استفاده کنید. فونت این فایل هم IRNazanin است که در بسته رایگانی که در فروشگاه قرار دادیم قابل استفاده است. پس بشتابید و این فایل را دانلود کنید و موفقیت خود را به صورت حرفه‌ای و بر اساس میانگین تلاش اندازه‌گیری کنید.

یکی از مزایای محاسبه بر اساس میانگین این است که اگر بنا به دلایلی بعضی روزها نتوانستید ادامه دهید، میانگین کاهش می‌یابد و با تلاش بیشتر دوباره قابل جبران است ولی حس رضایت شما با بالا بردن یا ثابت نگهداشتن میانگین ارضا می‌شود زیرا بالا نگهداشتن میانگین تلاش منظم لازم دارد.

برای دانلود ان فایل، دکمه زیر را کلیک کنید:

دریافت فایل
error: محتوا محافظت شده است