درباره دانشجویانه

دانشجویانه تلاشی است برای توانمندسازی جوانان به ویژه نسل دانشگاهی کشور و با استفاده از سیستم درخت دانش خود، کاریابی تخصصی برای کارجویان و یافتن نیروهای کاری توانمند را برای کارفرمایان خصوصی و دولتی تسهیل می‌کند.

دانشجویانه برای رفع مشکلی شروع به کار کرد که فضای دانشگاهی کشور را به خود آلوده کرده و متاسفانه خروجی دانشگاهی ما را به شکلی تحت تاثیر قرار داده که امروزه بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی بیشتر از افرادی است که به دانشگاه نرفته‌اند. دلایل بسیاری موجب این وضعیت هستند که از بنیاد خانواده شروع شده و نظام آموزش و پرورش، نظام آموزش عالی و حتی بنیادهای متولی کسب و کار در کشور را در بر می‌گیرد. اما آنچه دانشجویانه بدنبال آن است، رفع مشکل ساختاری است که در همه این مراحل خودنمایی می‌کند: ضعف در تربیت نیروی انسانی.

داستان دانشجویانه به سال ۱۳۸۶ برمی‌گردد. زمانی که عمار محمدی آلاشلو ضمن همکاری با بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی تصمیم گرفت برای رفع مشکل کاریابی و مهارت‌آموزی دانشگاهیان کاری انجام دهد. او که دوران دانشجویی سختی را سپری کرده بود، در کار با دانشجویان به مشکلات مشابهی برخورد که قبلا خودش تجربه کرده بود. پس این تصمیم شکل گرفت که باید راهکاری ابداع کرد که نیروی انسانی بتواند به شکلی خود اتکا، توانمندسازی گردد. 

با ریشه‌یابی مشکلات مشترک طرح اولیه دانشجویانه تدوین شد. در این زمینه اکوسیستم دانشگاهی کشور مطالعه شد، با دانشجویان ساعت‌ها بحث و گفتگو شد و از نظرات متخصصین علوم تربیتی، مشاوران فرهنگی و کارآفرینان استفاده شد. تا کنون بیش از ۵۰۰۰ نفر ساعت کار مطالعاتی بر روی دانشجویانه صورت گرفته است. 

ابتدا بنا بود دانشجویانه چیزی شبیه به یک بازارچه دانشجویی باشد. این بازار کلیه خدمات مورد نیاز دانشجویان را عرضه می‌کرد و آموزش مهارت‌های کاربردی را در دل خود داشت. اما سنگین بودن هزینه راه‌اندازی این طرح مانع از اجرای آن شد. سپس طرح‌های مختلفی بررسی شدند و به تدریج طراحی جدید دانشجویانه آماده اجرا شد. 

در طرح فعلی، دانشجویانه با جذب دانشجویان جدیدالورود و آموزش پیوسته آن‌ها تا فارغ‌التحصیلی این فرصت را به دانشجویان می‌دهد که شخصا به توانمندسازی خود بپردازند. اما مساله به اینجا ختم نمی‌شود:

  • دانشجویان معادل تقریبی ۲ واحد درسی ازدانشجویانه محتوای آموزشی، انگیزشی دریافت می‌کنند
  • دانشجویان به تدریج با مسابقات و رویدادها آموخته‌های خود را تقویت می‌کنند
  • هر تیم دانشجویی یک صفحه اختصاصی در دانشجویانه دریافت می‌کند که فعالیت‌های آن را نمایه‌سازی می‌کند
  • هر دانشجو صفحه اختصاصی خود را دارد و مهارت‌های تایید شده توسط دانشجویانه در آن نمایش داده می‌شود
  • دانشجویانه بر اساس توانایی‌های اعضای خود به کاریابی برای آنها و معرفی آنان به کارفرمایان اقدام می‌کند