logo 128x128

دانشجویانه

دانشجویانه

امتیاز من: صفر  قلم 

پادکست صفر

   از دیشب هوا سرد شد. تا عصر ملایم بود و سرشب به سرعت هوا با نسیمی تند، سرد و گزنده شد. مهمان داشتیم و برنامه‌ریزی اولیه استفاده از باربکیوی حیاط بود که با این وضعیت منتفی شد. غذا را در فر آشپزخانه پختیم و آن‌جوری که باید هم در نیامد. خشک از آب درآمد و پذیرایی ما را غیرحرفه‌ای کرد. البته پختن ماهی تون برای اولین بار هم بی‌تأثیر نبود. نمی‌دانستم با یکی از اعقاب دایناسورها طرفم و جز با زخمی کردن دستم نمی‌توانم تمیزش کنم. خوشمزه بود و درسی که گرفتم این که این ماهی را باید در روغن سرخ کرد و کباب کردنش لطفی ندارد.

   امروز قصد دارم قسمت صفر پادکست دانشجویانه را ضبط کنم. استودیو آماده است و ضبط اولین کار به صورت صوتی می‌تواند آزمایش خوبی برای کیفیتش باشد. از طرفی هم به خودم می‌گویم خب صوتی-تصویری ضبط کن و نسخه نمایشی را در Youtube بگذار تا کانال آن طرفی هم جانی بگیرد. شاید هم همین کار را کردم. تنها چالش این کار نصب کردن تلویزیون بر روی دیوار است. خب من از یک تلویزیون بزرگ به جای نمایشگر استفاده می‌کنم و یک میز برای آن اشغال شده است. از طرفی استودیو محیط خوبی است که سیستم را هم ببرم همان‌جا و ضبط‌هایی را که نیاز به نمایشگر دارند، از همان‌جا پیگیری کنم. ولی اتاق استودیو کوچک است و خیلی مجال جولان به من نمی‌دهد.

 

ضبط پادکست
ضبط پادکست

 

   تقریبا از یک سال پیش شروع کردم به پادکست گوش دادن. یک دوره طراحی پادکست شرکت کردم و پادکست‌های بسیاری گوش دادم تا یک طرح مناسب برای پادکست دانشجویانه طراحی کنم. آنچه ابتدا گیجم کرده بود، چطور به هیجان آوردن و جذب کردن مخاطب بود. ولی به تدریج متوجه شدم اتفاقا پادکست‌های حرفه‌ای از هیجان‌آفرینی کاذب به دورند و با بیان درست و محتوای خوب مخاطب را جذب می‌کنند. طراحی پادکست‌های حرفه‌ای در طی زمان مرتبا عوض می‌شود و این نشان می‌دهد که طرح اولیه خیلی مهم نیست. بلکه محتوای خوب شاخص اصلی و اساسی کار است.

   تمرین دیروز با وردپرس بدک نبود. به فکرم رسیده که تا می‌شود بهتر است سایت را سبک کنم و کارها را بدون افزونه‌های رنگارنگ پیش ببرم. بعضی متخصصین گفته بودند صفحه‌سازها خیلی وردپرس را کند می‌کنند و سرعت سایت را به شدت پایین می‌آورند. مشکل دیگر این صفحه‌سازها این است که اگر به دلایلی بخواهید عوض‌شان کنید، خودش دردسری است. چون صفحات سایت شما با قالب صفحه‌ساز تنظیم شده و اگر افزونه مربوطه را پاک کنید، سایت شما ظاهری عجیب و غریب و همراه با کلی کد و متن‌های نامربوط ظاهر خواهد شد. به عبارت دیگر سایت شما به صفحه‌ساز وابسته می‌شود و حالا بیا درستش کن. مهاجرت از یک صفحه‌ساز به دیگری هم همین مشکلات را دارد.

   تمرین تمرکز دیروز هم نتایج خوبی داشت. با این که هنوز کارآیی بالایی ایجاد نکرده ولی آرامش فکری بسیاری به همراه داشت. جالب است که وقتی خودت را مجبور کنی یکی‌یکی کارها را پیش ببری خیلی آرام‌تر و با ذهنی خلاق‌تر کار می‌کنی. حس جالبی که کارها یکی‌یکی تمام می‌شوند و نیاز نیست عجله کنی و حرص بخوری و عصبی بشوی که این همه کار دارم چرا انجام نمی‌شوند.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Skip to content