دانشجویانه

دانشجویانه

امتیاز من: صفر  قلم 
خانه » نرم‌افزار مایکروسافت ورد

نرم‌افزار مایکروسافت ورد

چرا مایکروسافت ورد یاد بگیریم؟ این سوال ساده چندین پاسخ مختلف دارد. امروزه نرم‌افزارهای ویرایشگر بسیاری در دنیا طراحی و عرضه شده‌اند. اما در کشور ما مایکروسافت ورد هنوز جایگاه انحصاری خود را حفظ کرده است. امور اداری ما به کلی با این نرم‌افزار انجام می‌شود و دانشگاه‌ها نیز به طور جدی از آن استفاده می‌کنند. البته برخی رشته‌ها مثل رشته ریاضی و آمار از نرم‌افزارهای اختصاصی خود از قبیل زی‌پرشین و لاتک برای امور تایپ پایان‌نامه و مقالات استفاده می‌کنند، برخی متخصصین ویراستاری کتاب هم از نرم‌افزارهایی مثل In Design برای صفحه‌بندی و ویراستاری متون چاپی در کتب و روزنامه‌ها استفاده می‌کنند. اما باز هم تسلط مایکروسافت ورد بر بازار مسلم است و آمار اصلی دست این نرم‌افزار است.

 

تاریخچه ورد

اولین نسخه مایکروسافت ورد در ۲۵ اکتبر ۱۹۸۳ میلادی با نام Multi-Tool Word برای سیستم‌های Xenix ساخته شد. سپس این نرم‌افزار برای رایانه‌های شخصی IBM تحت سیستم عامل قدیمی DOS ساخته شد. اولین نسخه مایکروسافت ورد در سیستم‌عامل گرافیکی در سال ۱۹۸۴ برای کامپیوتر اپل مکینتاش منتشر شد. پس از آن، این برنامه برای سیستم‌های عامل‌های SCO UNIX و OSO/2 و Windows 3.1 به بازار آمد. در سال ۱۹۸۹ میلادی این برنامه به عنوان جزئی از مجموعه نرم‌افزاری مایکروسافت آفیس به بازار عرضه گردید.

در زیر تصویر اولین نسخه مایکروسافت ورد که بر Windows 3.1 اجرا می‌شد را می‌بینید.

مایکروسافت ورد نسخه 3.1
مایکروسافت ورد نسخه ۳.۱

شرکت مایکروسافت تا کنون تلاش بسیاری برای توسعه نرم‌افزار مایکروسافت ورد انجام داده و آن را بر بسترهای گوناگون نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ارائه داده است. قابلیت‌های امروزی آن نسبت به گذشته تغییرات فراوانی داشته و مرتبا بر بهتر شدن این نرم‌افزار کار شده است. در نسخه‌های جدید مجموعه کارآمدی از ابزارهای متنوع در کنار کار با متن ساده در اختیار کاربر قرار گرفته است:

 • ترسیم جداول، نمودارها، شکل‌ها و کار با تصاویر
 • امکانات غلط‌یابی و ویراستاری املایی و انشائی
 • اتصال به وب‌سرویس‌های مختلف و یکپارچه شدن با دیگر نرم‌افزارها
 • قابلیت‌های برنامه‌نویسی اسناد و افزودن امکانات دلخواه کاربر
 • محافظت امنیتی و قابلیت‌های قفل کردن امکانات سند برای مخاطبین

در زیر تصویر نسخه ۲۰۱۹ مایکروسافت ورد را ببینید.

مایکروسافت ورد ۲۰۱۹
مایکروسافت ورد ۲۰۱۹

 

مزایای یادگیری مایکروسافت ورد

امروزه دانشجویان نیاز مبرمی به یادگیری مایکروسافت ورد دارند. نه تنها به خاطر نیاز به تدوین مقالات، مطالب و گزارشات دانشگاهی خود، بلکه این نرم‌افزار در کشور ما به خوبی استقرار پیدا کرده و هر جا بروید سر و کارتان به آن خواهد افتاد. غیر از نیاز به مایکروسافت ورد در تدوین پایان‌نامه، امروزه بسیار پیش می‌آید که نیازمند نوشتن یک گزارش، تهیه یک متن، هر چند کوتاه باشیم. این از استقلال حرفه‌ای به دور است که برای هر کار کوچکی به تایپ و تکثیر مراجعه کنیم.

   مزیت دیگر یادگیری این نرم‌افزار کاهش وقت است. وقتی مایکروسافت ورد را حرفه‌ای یاد بگیرید، متوجه می‌شود چه قابلیت‌های خودکارسازی خوبی در اختیار شما می‌گذارد و چقدر کار با آن راحت و دلپذیر است.

   نکته دیگر که تقریبا بدیهی است، این است که مایکروسافت ورد در دستان شما مثل یک آچار چندکاره عمل می‌کند. در بسیاری از مشاغل اداری و موقعیت‌های شغلی، داشتن مهارت کار با رایانه بسیار اساسی است و یکی از این مهارت‌ها قطعا مایکروسافت ورد است. با تسلط بر این نرم‌افزار به خوبی به بالاسری‌ها توانمندی‌های خود را نشان دهید و برای خود جا باز کنید. به سرعت به مرجع تشخیص همکاران بدل خواهید شد و بسیاری از سوالات خود را از شما خواهند پرسید. این امر در دانشگاه بیشتر دیده می‌شود. به ویژه اگر در یک سازمان تازه‌وارد باشید، مهارتی که باعث شود دیگران به شما مراجعه کنند، بهترین ویژگی برای رشد شما خواهد بود.

 

خودم بلدم را کنار بگذارید

بسیاری از دانشجویان مدعی هستند نرم‌افزار مایکروسافت ورد را بلد هستند و نیازی به یادگیری از طریق دوره آموزشی ندارند. تجربه نشان داده بیشتر این دوستان از این نرم‌افزار در حد کارهای ساده و مقدماتی استفاده کرده‌اند و اصلا با ویژگی‌های پیشرفته آن آشنا نیستند. یکی از مثال‌های بسیار شایع در این زمینه ندانستن قابلیت فهرست‌نویسی و منبع‌نویسی خودکار این نرم‌افزار است که کارهایی که در حد چند ساعت طول می‌کشند را به چند ثانیه کاهش می‌دهد.

   در واقع نباید یاد گرفتن مایکروسافت ورد را آن‌قدر به تأخیر بیندازید که کارتان جایی گیر کند و درس سخت زندگی را فرا بگیرید. بلکه از ترم‌های اول دانشگاهی یا هر چه زودتر تلاش کنید این نرم‌افزار را در سطح عالی یاد بگیرید. به ویژه گرفتار شدن در شرایطی که وقت ندارید یا هزینه ویرایش و ویراستاری اسناد شما سر از چند صد هزار تومان درمی‌آورد، دیگر اصلا صلاح نیست.

   برای این که متوجه شوید چقدر از مایکروسافت ورد می‌دانید، به این فهرست از قابلیت‌ها توجه کنید و ببینید چند مورد آن را به طور کامل می‌توانید انجام دهید:

 • استانداردسازی سند با تنظیمات ۱ دقیقه‌ای
 • صفحه‌بندی و تنظیمات هدر و فوتر مجزا برای بخش‌های گوناگون
 • صفحه‌کلید نرم‌افزاری و بسته‌های فونت استاندارد فارسی
 • تنظیم فهرست‌های مطالب، اشکال، جداول و غیره
 • تنظیمات ارجاع‌نویسی و منبع‌نویسی با شیوه‌ی APA، شیوه‌ی Vancouver یا شیوه‌ی  IEEE و غیره
 • تنظیمات جداول، محوسازی زمینه، تکرار هدر در صفحات بعدی
 • کار با شکل‌ها، تنظیمات رنگ و نور، برش حاشیه‌ها
 • غلط‌گیر املایی و امکانات تایپ خودکار
 • یادداشت‌گذاری

این فهرست را می‌توان بسیار طولانی‌تر کرد. اما در سطح کارهای دانشگاهی، این موارد از اهم قابلیت‌های مایکروسافت ورد هستند که هر دانشجو باید بداند.

 

یک پیشنهاد ویژه

بسیاری از دانشجویانی که با آن‌ها صحبت کردیم، فکر می‌کردند یادگیری مایکروسافت ورد نیازی به شرکت در دوره‌های آموزشی ندارد و به راحتی در اینترنت می‌توان همه چیز را یاد گرفت. بله این تا حد زیادی درست است. منابع فراوانی در اینترنت هست. اما تکیه زیاد از حد به اینترنت می‌تواند اشتباه باشد. زیرا اینترنت یک فضای عمومی گسترده است و آموزش‌های اختصاصی با کیفیت حتی در اینترنت هم پولی هستند. از طرفی بسیاری از دوره‌های آموزشی مایکروسافت ورد که تا کنون بررسی کردیم، به آموزش خطی این نرم‌افزار پرداختد که کار را برای یادگیری بسیار دشوار می‌سازد. توضیحات خسته‌کننده‌ای که وقتی دوره به آخر برسد، تقریبا هیچ چیزی از آن‌ها به یاد نخواهد آورد و باید بارها و بارها به مستندات آموزشی مراجعه کنید. گر چه کار می‌کند ولی این‌طوری یاد گرفتن در اینترنت کار شاقی است. زیرا در هنگام بروز مشکل کسی در کنار شما نیست.

   برای مثال، جلسه اول کارگاه مایکروسافت ورد ۲۰۱۹ را که شخصا آماده کردم همین‌جا ببینید تا تفاوت آموزش حرفه‌ای با کپی کردن سرفصل آموزشی از روی منابع اینترنت را درک کنید:

برای ثبت‌نام در این دوره می‌توانید از طریق دکمه زیر به فروشگاه دانشجویانه بروید:

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا