همکاری دانشجویانه با مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشگاه فردوسی

طرح پیشنهادی دانشجویانه برای توانمندسازی دانشجویان دانشگاه فردوسی به تایید مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشگاه فردوسی رسید. این طرح با نظارت و همکاری این مرکز در سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ به اجرا درمی‌آید. با اجرای موفق این طرح به مدت یک سال به آموزش و توانمندسازی دانشجویان خواهیم پرداخت.

مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشگاه فردوسی

 

چرا دانشجویانه؟

مهم‌ترین ویژگی دانشجویانه ارائه تعریف نوینی از توانمندسازی و طراحی راهکار دستیابی به آن است. تفاوت مهم دانشجویانه با دیگر روش‌های آموزش و تقویت مهارت‌های نیروی انسانی از اینجا شروع می‌شود.

در دانشجویانه توانمندسازی به معنای تغییر و تحول در دانش و مهارت دانشجویان است تا آماده ورود به جامعه و بازار کار گردند. امروزه دانشجویان برای ورود به جامعه و بازار کار با مشکلات بسیاری مواجه هستند. در دانشجویانه فرآیند آموزشی و کسب تسلط بر مهارت‌ها را به نحوی سازماندهی شده است که دانشجو به مرحله خوداتکایی و باور توانمندی برسد و بتواند گلیم خود را در جامعه از آب بیرون بکشد.

دانشجویانه به این نکته توجه خاصی دارد که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پس از گذراندن تحصیلات رسمی در عرصه اجتماع و برای یافتن هویت شغلی خود بشدت دچار مشکل می‌شوند. دانشجویانه با آنالیز دقیق شرایط تحصیلی و پیشرفت مهارتی در دانشگاه‌های کشور و تدوین برنامه اختصاصی خود دانشجویان را در حرفه‌ای‌گرایی و کسب نتایج عالی یاری می‌رساند.

کاریابی بعد از دانشگاه

در واقع زمانی فرد به توانمندی مد نظر دانشجویانه دست می‌یابد که با کسب مهارت‌های کاربردی، به شناخت خوبی از خود و استعدادها و توانمندی‌های خود دست یابد و مسیر رشد آینده خود را شناسایی کند. کسانی که علی‌رغم فعال بودن بر خلاف ویژگی‌های روحی-روانی یا توانمندی‌های خاص خود دوره‌های آموزشی می‌گذرانند، چندان موفق نبوده و در جامعه نمی‌توانند به درستی راه خود را پیدا کنند. هدف دانشجویانه کمک به نسل دانشگاهی در کسب اعتماد به نفس متکی بر مهارت‌ها و شناخت صحیح خویشتن است تا پس از فارغ‌التحصیلی برای ورود به جامعه با موفقیت عمل کنند.

موفقیت پس از دانشگاه

طرح اختصاصی دانشجویانه برای دانشجویان دانشگاه فردوسی چیست؟

در دانشگاه فردوسی، دانشجویانه در قالب یک طرح یک ساله اجرا می‌شود. در این طرح دانشجویان در طی هفته با آموزش‌های مجازی دانشجویانه همراه هستند و در پایان هفته (به استثنای ایام امتحانات و تعطیلات رسمی) دورهمی‌های دانشجویی با برگزاری مسابقات، اهدای جوایز، معرفی دانشجویان برتر و برگزاری یک کارگاه ۴۵ دقیقه‌ای برگزار خواهد شد.

در این طرح، دانشجویان ضمن گذراندن آموزش‌های دانشجویانه، با نظارت مرکز مشاوره و توانمندسازی، مشاوره‌های تخصصی در حوزه‌های روان‌شناختی، شخصیت‌شناسی، شغلی و کسب و کار نیز دریافت خواهند کرد.

پیشرفت پلکانی و تدریجی و بدون فشار و استرس فکری از مزایای مهم دانشجویانه است. دانشجویان با شرکت در دانشجویانه ضمن مطالعه دروس دانشگاهی خود، به سطح جدیدی از توانمندی دست یافته و شناختی کامل‌تر از خویشتن کسب می‌کنند و مهارت‌های خود را د رعرصه اجتماع به نمایش خواهند گذاشت.

آموزش پلکانی دانشجویانه

دانشجویان با طی فرآیند گام به گامی که در دانشجویانه طراحی شده، بدون آسیب زدن به دروس خود یا گرفتار کردن خود در فعالیت‌های آموزشی پرهزینه و وقت‌گیر می‌توانند به سطحی از خودآگاهی و توانمندی دست یابند که هدایتگر آنان در ادامه زندگی خود باشد. رویکرد تدریجی پیشرفت در دانشجویانه کلید موفقیت دانشجویان در اکوسیستم دانشگاهی کشور است.

رشد پلکانی تا موفقیت

در کنار درس‌‌ها می‌توان از دانشجویانه استفاده کرد؟

اگر می‌توانید روزانه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه وقت به دانشجویانه اختصاص دهید و در پایان هفته در سمینارهای ۲ ساعته دانشجویانه شرکت کنید، پس دانشجویانه را می‌توانید به خوبی در کنار دروس رسمی خود استفاده کنید و مهارت‌های کاربردی خود را بشدت افزایش دهید. معمولا همه ما به سادگی می‌توانیم با کاهش زمان پرت، چند برابر این مقدار وقت را در شبانه‌روز صرفه‌جویی کنیم و نیازی به کاهش برنامه‌های دیگر و حذف کارهای ضروری نیست.

روزی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه

از آنجا که دانشجویانه به طور اختصاصی برای اکوسیستم دانشگاهی ایران نوشته شده است، ملاحظات فراوانی برای آسیب نرساندن به دروس دانشگاهی اعضای خود در نظر گرفته و تلاش دارد نه تنها نقطه ضعفی برای دروس دانشگاهی ایجاد نکند، بلکه مشوق و موید عملکرد تحصیلی مثبت اعضای خود باشد.

نکته دیگری که برای دانشجویان دانشگاه فردوسی می‌تواند حائز اهمیت باشد، این است که اگر به هر دلیل نتوانستید در دورهمی‌های آخر هفته شرکت کنید، فیلم کارگاه آموزشی مربوطه با یک هفته تاخیر به شما ارائه خواهد شد.

تفاوت دانشجویانه با دیگر موسسات آموزشی در چیست؟

دانشجویانه دارای چند مزیت است که هر مجموعه آموزشی که دارای آن باشد، آموزش‌های آن ارزش پیگیری و دنبال کردن خواهد داشت:

– به طور اختصاصی متناسب با اکوسیستم دانشگاهی ایران طراحی شده است

– مطالب صرفا تئوری در آن حذف و تنها مطالب کاربردی و عملیاتی در آن آموزش داده می‌شود

– دارای یک زنجیره آموزشی پیوسته است که رعایت ترتیب آن در توانمندسازی دانشجویان تاثیر به سزایی دارد

– محتوای ارائه شده ترجمه‌ای و کپی نبوده و به طور اختصاصی تولید شده است

– با استفاده از سیستم مشاوره، با کنترل مولفه‌های شخصیتی شما، مسیر موفقیت به طور اختصاصی برای اعضا تبیین می‌شود

– دانشجویانه یک سیستم جامع است که علاوه بر آموزش و کسب مهارت‌های نظری و عملی، توانمندسازی و معرفی اعضای توانمند به بازار کار را دنبال می‌کند

اگر پروژه آموزشی دیگری که با این رویکردها تدوین شده باشد یافتید، حتما به ما هم اطلاع دهید.

دانشجویان ترم آخر، مهمان و خارجی می‌توانند شرکت کنند؟

بله. کلیه دانشجویان دانشگاه فردوسی می‌توانند در این طرح شرکت کنند. حتی اگر دانشجوی مهمان یا ترم آخر هستید، می‌توانید با طرح همراه شوید. زیرا از سویی آموزش‌ها به صورت مجازی به دست شما خواهد رسید و از سویی مرکز مشاوره دانشگاه توصیه می‌کند کلیه دانشجویان در این طرح شرکت کنند.

واقعیت نیز این است که دانشجویان سال اول زیاد اهمیت دانشجویانه را درک نکرده‌اند و دانشجویان سال‌های بعد به خوبی ارزش این طرح توانمندسازی را متوجه می‌شوند و از آن حمایت می‌کنند.

چگونه توانمندسازی در دانشجویانه محقق می‌شود؟

دانشجویانه با ترسیم یک خط سیر مشخص برای دانشجویان با ترکیبی از برگزاری دوره‌‌های آموزشی، آزمون‌های معتبر شخصیت شناسی و فعالیت‌های عملیاتی، اعضای خود را در کسب توانمندی موثر برای ورود به جامعه و بازار کار آماده می‌کند. خدمات مشاوره و نمایه‌سازی مهارت‌های دانشجویان ابزارهایی هستند که به توانمندسازی بهتر اعضا منتهی می‌گردند. همچنین خدمات کار دانشجویی و کاریابی در نظر گرفته شده در دانشجویانه می‌توانند فرصت‌های بسیاری برای دانشجویان فعال و باانگیزه فراهم سازند.

مهم‌ترین مزیت دانشجویانه در ایجاد یک خط سیر آموزشی به دقت تنظیم شده برای اعضا و توجه ویژه به کاربردی بودن آموزش‌ها و موثر بودن آن در کسب موفقیت دانشگاهی و شغلی است.

رشد پلکانی در دانشجویانه

چه آموزش‌هایی در این طرح ارائه خواهند شد؟

مجموعه آموزش‌هایی که به اجرا درخواهد آمد شامل ترکیبی از سبک زندگی دانشگاهی، شخصیت شناسی فردی و شغلی، مدیریت فردی و مهارت‌های شغلی هستند. هدف از این آموزش‌ها ایجاد حس خوداتکایی و به عبارتی توانمندسازی دانشجویان به نحوی است که مسیر کسب موفقیت را شناخته و راهکارهای مثبت و مفید دستیابی به آن را شناسایی کنند.

بدین ترتیب می‌توان امیدوار بود که دانشجویان با طی زنجیره آموزشی دانشجویانه، قادر به کسب نتایج درخشانی در طی مراحل دانشگاهی وبعد از دانشگاه شوند.

آیا می‌توانیم با دانشجویانه همکاری داشته باشیم؟

اگر دانشجوی دانشگاه فردوسی باشید، به راحتی می‌توانید با دانشجویانه همکاری کنید. به ویژه اگر دانشجوی خوابگاه دانشجویان نوورود باشید که می‌شود نور علی نور.

دانشجویانه در زمینه‌های اطلاع‌رسانی به دانشجویان، تولید محتوا و امور اجرایی طرح به همکاری با دانشجویان نیاز دارد.

برای اطلاعات بیشتر به مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی جنب دانشکده ادبیات مراجعه کنید.