logo 128x128

دانشجویانه

دانشجویانه

امتیاز من: صفر  قلم 

تعطیلی خواب‌آلود

   یکشنبه حسابی به پایتون یاد گرفتن گذشت. دورهٔ دانشگاه MIT جذاب‌تر از آن بود که فکر می‌کردم. خلاقیت‌های جالبی در دوره پیاده‌سازی کرده بودند که مطالعه کاربر را خسته نکند. یکی از اولین نکات جذاب هم این بخش بود که نوشته بود این دوره سختی است و اگر افتادید نگران نباشید ترم بعد دوباره بردارید.

هشدار در مورد سخت بودن دوره
هشدار در مورد سخت بودن دوره

   در ابتدای دوره هم یک درس دمو گذاشته بودند تا امکانات Edx را نشان دهد. برایم جالب بود که امکان تبدیل خودکار عبارات منظم به فرمول‌های ریاضی داشت. مثل شکل زیر که یک فرمول را تایپ می‌کنید و خودکار به فرمت ریاضی تبدیل می‌شود.

سیستم تنظیم عبارات ریاضی در Edx
سیستم تنظیم عبارات ریاضی در Edx

  قابلیت جذاب دیگر هم امکان اجرای کدهای Matlab و پایتون در این پلتفرم بود. در ابتدای درس هم پیشنهاد داده بود Anaconda نصب کنیم. این یک پلتفرم نسبتا جامع برای اجرای برنامه‌های پایتون است. نصب کردم و درس را شروع کردم ولی هنوز در مقدمات و مطالب اولیه بودم که وقت تمام شد.

محیط Anaconda
محیط Anaconda

   عصر هم بچه‌ها را برداشتیم بردیم پارک ملت تا با استاد غمخوار و استاد خانم قرائی تمرین کنند. خیلی هم به بچه‌ها فشار آمد و تمرین بیشتر سبک بدن‌سازی داشت. جالب آن که ظهر فهمیدم روز عرفه است و خوشحال شدم چون فکر می‌کردم دیروز بوده و دعاهای آن را از دست داده‌ام. سعی کردم ادعیه روز را بخوانم. بیشتر رسیدم به دعای امام حسین (ع) که مفاهیم جذابی داشت و امیدوارم تأثیر قلبی هم برایم داشته باشد. خواندن دعاها تا نماز مغرب طول کشید. نماز را در پارک ملت خواندیم و از آنجا هم جمع کردیم و برگشتیم که برسیم به مهمانی که دعوت یکی از همسایگان بودیم.

   جای شما خالی یک کله‌پاچه اساسی بار گذاشته بودند. کله طوری پخته بود که وقتی چنگال می‌زدی در استخوان‌ها فرو می‌رفت. تا حالا ندیده بودم یک کله‌پاچه این طوری پخته باشد. قطعا گوسفند جوانی بوده و خانم خانه هم حسابی برای پختن این زبان‌بسته وقت گذاشته بود.

   همسایه‌ها هنوز دست از سر خواب خبر مرگ من برنداشته‌اند. کلی در این زمینه شوخی کردیم. صاحب‌خانه هم اخیرا قلبش درد گرفته بود و او هم سر شوخی را باز کرد. اسباب‌خنده شدن مرگ برایم حسی متناقض دارد. از سویی انگار خودمان را امیدوار می‌کنیم که نمی‌میریم، یا قوی هستیم و آسیب نمی‌بینیم. از سویی هم در حال صحبت از واقعه‌ای دردسرساز و تلخ هستیم و شاید با شوخی سعی می‌کنیم ضربهٔ آن را کاهش بدهیم.

   نکتهٔ جالب مهمانی صحبت‌های یکی از جوان‌ترها بود. می‌گفت در ماین کردن کوین‌های کلیکی نباید از ربات استفاده کنید. اگر تشخیص بدهد آن کوین‌ها را حذف می‌کند. گفت حتی یک نفر که خیلی از ربات استفاده کرده بود، هیچ سکه‌ای دریافت نکرد. این وسط یک پروژه کار با ربات را خیلی سخت کرده است. اگر از YesCoin استفاده کرده باشید متوجه می‌شوید که در این پروژه با کلیک نمی‌توانید سکه بگیرید. بلکه باید با لمس کردن و کشیدن سکه جمع کنید. راهکاری برای این هم پیدا خواهد شد. گر چه خودش هم یک شبه‌ربات داشت که خریدم و گذاشتم برایم سکه جمع کند.

پروژه Yescoin
پروژه Yescoin

   هر پروژه جدید کوین کلیکی هم دارد از نوآوری‌های خاص خودش استفاده می‌کند. مثلا این یکی یک هرم ساخته که با هر کلیک سکه‌ها از آن بالا به پایین سرازیر می‌شوند و تصادفی در امتیازها می‌افتند.

پروژه Alpha Ton
پروژه Alpha Ton

  یک پروژه متفاوت هم که می‌تواند قابلیت‌های تلگرام در تبدیل شدن به هاب بازی‌های موبایلی را نشان دهد Catizen است. اینجا یک سری گربه دارید که می‌توانید ترکیب کنید و گربه‌های گران‌قیمتی بسازید که مشتریان از شما می‌خرند و پول شما افزایش پیدا می‌کند. خلاصه دارد دنیایی برای خودش می‌شود این ایردراپ‌های کلیکی.

پروژه Catizen
پروژه Catizen

   از دیروز باز شماره Vodafone من غیرفعال شده و آنتن نمی‌دهد. جالب این است که وقتی سیم‌کارت را درآوردم و دوباره گذاشتم، پیامک به ایران خوش آمدید داد. ولی باز هم بدون آنتن است. رفتم سراغ پشتیبانی نامبرلند ببینم چه می‌کند.

   پروژه کله‌پاچه یکشنبه شب کار دستمان داد. صبح همگی خواب ماندیم و من که سحرخیزتر از بقیه هستم تا ۷ صبح مثل چسب به زمین چسبیده بودم و نمی‌توانستم بلند شوم. خب بروم سراغ پایتون امروز که عقب هستم از برنامه‌ها.

پست‌های دیگر وبلاگ:

دوست دختر سگ

دوست دختر سگ

از قدیم هم گفته‌اند کسی که اخلاقش مثل سگ است را زن بدهید خوب می‌شود. ما هم امتحان کردیم و درست جواب داد.

ادامه مطلب »
قضاوت دربارهٔ خود

واقعیت‌های تلخ

نگاه کردن به مهارت‌های فردی با دید واقع‌بینانه گاهی نتایج تلخی دارد ولی بهتر از این است که در خودفریبی درازمدت باقی بمانیم و از جامعه عقب بیفتیم

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Skip to content