logo 128x128

دانشجویانه

دانشجویانه

امتیاز من: صفر  قلم 

باز هم پایتون

   پسرجان تصمیمش جدی شده که برود ساندا مبارزه کند. بردمش دستکش و گارد و غیره بخریم و هوس کردم یک دارت و Finger Trainer برای خودم گرفتم. یک توپ والیبالی هم خریدم که در ویلا با بچه‌ها بازی کنیم. در محیط آپارتمانی که این کارها ممکن نیست. جالب که سوزن‌های دارت حدود ۳۰۰ و صفحه هدف ۷۰۰ بود. خب من هم بنا به اخلاق مهندسی، صفحه هدف را نخریدم که خودم درست کنم. چرا آدم پول اضافی بده؟

لوازم ورزشی جدید
لوازم ورزشی جدید

   یک خبر کوچک خوب هم دوباره بالا رفتن آمار بازدید روزانه بود که Google Analytics گزارش داد. گر چه چند روزی است ارتباط گرفتن با این سرویس خیلی سخت شده و دیگر هیچ یک از فیلترشکن‌ها قادر به اتصال به این سرویس نیستند. حالا چرا گوگل این طور روی اتصال به این سرویس سخت‌گیری کرده مشخص نیست. حالا حتما باید VPS بزنیم؟ ای بابا. باز خرج اضافه برای اتصال به یک سرویس رایگان.

بهتر شدن آمار تحلیلی سایت
بهتر شدن آمار تحلیلی سایت

   یک وبینار در حوزهٔ هوش مصنوعی شرکت کردم که هیجان زیادی برایم ایجاد کرد. در این وبینار به روشنی نشان داده شد که با اتصال API شرکت‌های Google و OpenAI و با کمک Python می‌توانیم سیستم‌هایی بسازیم که کاربر به سادگی بتواند با یک متن دستورات لازم را صادر کند و سیستم آن را اجرا کند. واقعا جذاب بود. حالا دیگر دوره Python دانشگاه هاروارد را باید جدی‌تر دنبال کنم. یک جورهایی این چیزها را که می‌بینم دوباره عاشق برنامه‌نویسی می‌شوم.

وبینار تخصصی هوش مصنوعی
وبینار تخصصی هوش مصنوعی

   معلوم نیست چرا وبلاگ دانشجویانه غیرفعال شده است. این روزها خبرهای بدی از صنعت فناوری اطلاعات ایران می‌رسد. داستان‌های تلخ کندی اینترنت و محدودیت‌های شدید آن کم بود که خبر تهدید سرویس‌های شیپور و دیوار به تعطیلی هم اضافه شد. هر روز بدتر از دیروز. در این میانه ایران دارد  تهی از متخصص می‌شود و فرار مغزها شتاب عجیبی گرفته است. گاهی یاد دوران سیاهی می‌افتم که نیما یوشیج در مورد آن نقل به مضمون گفته بود: «جوان‌ها همه عزم فرنگ دارند و کسی نیست از آن‌ها بپرسد شما همه بروید چه کسی بماند این مملکت را بسازد و به داد این مردم برسد».

   بالاخره دیدم نمیشه دست روی دست گذاشت و باید یک خاکی بر سر ریخت. پس رفتم سراغ آموزش‌ها و با کمی حوصله یک ابزار رفع تحریم اینترنتی 😊 راه‌انداختم و وصلش کردم. حالا دیگه مجبور نیستم ماهی ۱۲۰ هزار به یکی از دوستان بدم که مثلا ما را پشتیبانی کنند. واقعیت این بود که به جز یک ۵ هزار تومانی سال‌ها پیش، تا به حال برای این ابزارها پولی نداده بودم و معتقدم نباید به این بازارها پول ریخت. این یکی را هم به خیال این که یک تنظیمات شخصی است، می‌خواستم بپردازم. ولی خدا را شکر هنوز یک ماه نگذشته، خودم کار را درست کردم که دمم گرم. مشکل Google analytic هم با این وسیله رفع شد. جالب که آمارهای تحلیلی سایت همچنان دارند یواش‌یواش بهتر می‌شوند.

   خبر عجیبی دریافت کردم که آمریکا کلیه تحریم‌های یک‌جانبهٔ اینترنتی علیه ایرانیان را برداشته است. امیدوارم درست باشد. گر چه با نظارت داخلی باز هم دسترسی ما به این خدمات با چالش روبرو است. ولی خب باز هم یک قدم به سمت بهبود است.

   این وسط مسدود شدن وبلاگ دانشجویانه خبر متفاوتی بود. به ادمین بلاگفا پیام دادم و جواب داد که شما دارید برای تبلیغ برند استفاده می‌کنید، ما هم مسدودش کردیم. سالی ۱۰۰ هزار بدید بازش کنیم. بعله تا پلتفرم‌های ایرانی یاد بگیرند چطور عاقلانه درآمدزایی کنند راه درازی در پیش داریم. بسیاری از پلتفرم‌های خارجی یک پلن رایگان تجاری هم دارند. یعنی آن‌ها نمی‌فهمند؟ شاید!

پیام ادمین بلاگفا
پیام ادمین بلاگفا

   بدجوری علاقه پیدا کرده‌ام بازگشت به دوران مهندسی را بیشتر دنبال کنم. برنامه‌نویسی با Python فقط قسمتی از این مسیر است و بیشترین علاقه‌ام مثل دوران دانشجویی، هوش مصنوعی است. خیلی دوست دارم دوره‌های آموزشی دانشجویانه را با هوش مصنوعی مولد (Generative AI) تبدیل به ابزارهایی پویا و قدرتمند کنم. حتی مرض اختراع و ساختن سیستم‌های کنترلی هم دوباره به جانم افتاده است. ای خدا زودتر این پایان‌نامه تمام شود بنشینم پای این کارها.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Skip to content